Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:

Zapamiętaj mnie

[ ]
Menu główne
Czat

Anonimowy
04 sty : 19:42
Poszukuję mapy batymetrycznej jeziora sarąg

Anonimowy
22 gru : 01:13
Witam czy mógłbym dostać/kupić mapę batymetryczna j Ruda Woda oraz Bartężka
jacek 2359@o2.pl
Pozdrawiam

Anonimowy
22 lis : 19:22
Witam, w jaki sposób mógłbym uzyskać mapę batymetryczną jeziora Brzeźno k. Brzeźna Mazurskiego? darek.buczynski@gmail.com

Anonimowy
17 paź : 19:32
Witam.
Czy mógłbym poprosić o mapę btymetryczną jeziora Świętego Szwaderki?

Anonimowy
11 paź : 16:15
Witam potrzebuje mape batymetryczna jeziora burdag .jesli ktos posiada to prosze o przeslanie dzieki jawor75@gmail.com

Nowe posty na forum
Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Witamy bardzo serdecznie Andrzeju i zapraszamy do ...
Autor Bogdan
20 sty : 13:19

Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Dzień Dobry, Bardzo dziękuję za przyjęcie do grona...
Autor Andrzej
20 sty : 12:48

Re: Jak złowić karpia ?
Ja już około 6 lat łowię na federka, ale trochę in...
Autor Bogdan
17 sty : 14:39

Miarka do mierzenia ryb
Zamówiłem w internecie miarkę do ryb samoprzylepną...
Autor Bogdan
17 sty : 12:53

Re: Jak złowić karpia ?
Bardzo dobry sposób na karpia. Metoda stała się je...
Autor Dominik
15 sty : 19:46

Nowe komentarze
[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  Bogdan dnia 21 lis : 07:27
Witam Damianie.Moim zdaniem stopery między śrucina [więcej]

[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  DamianSa dnia 21 lis : 00:00
Witam, czytałem że rozkładanie ciężarków na przykł [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Pablo dnia 25 paź : 16:50
Witam czy ma ktoś mapkę jeż czarnego w niesiolowic [więcej]

Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
reklama.domanski@wp.pl

Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
Witam.Czy mógłbym poprosić o mapę batymetryczną je [więcej]

Facebook

Data / Czas

Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Forum
<< Poprzedni temat | Kolejny temat >>   
Aby haczyki się nie tępiły

Idź do strony  [1] 2
Autor Odpowiedzi
Bogdan
nie lis 25 2012, 07:47

Najlepsze sposoby do przechowywania haczyków są takie, aby haki nie przemieszczały się i tym samym nie tępiły jeden o drugi. Ja trzymam je w pudełku z magnesem zdjęcie nr 1, 2 i 3.

Do przechowywania gotowych przyponów można kupić zwijadełko w sklepie wędkarskim takie jak na zdjęciu nr 4.

Można też wykorzystać opakowania po gotowych przyponach kupnych (zdjęcie nr 5 i 5a).

Gotowe przypony można też przechowywać w pojemnikach własnej roboty.
Aby je wykonać trzeba znaleźć odpowiednie pojemniki plastykowe z pokrywką. Najprościej jest kupić w aptece pojemniki na mocz, a ten materiał "siwy" to pianka do ocieplania rur o średnicy mniejszej i większej (zdjęcie nr 6).

Rdzeń wytoczyłem z drewna, ale z braku tokarki można znaleźć odpowiedni wymiar gałęzi z drzew, (ale raczej suchych) i z nich dopasować. Potem trochę kleju, parę gwoździ małych i gotowe.
Jedynka na tym zdjęciu pokazuje pojemnik tylko na przypony, a dwójka i trójka mają rdzenie cieńsze i służą mi do przechowywania przyponów z kotwiczkami oraz "włosowych" przyponów uzbrojonych, które przygotowuje sobie wieczorem przed wyjazdem na ryby.
Na zdjęciu nr 7 i nr 8 pokazuje już gotowe przypony.

Ja najczęściej łowię na pellet i na kukurydzę (twardą), którą gotuję z dodatkiem miodu, zakładam je na "włos". Lub na konserwową z puszki, kupioną w Biedronce lub Lidlu), do której po otwarciu dzień wcześniej dodaje swój zapach - na jesieni i na wiosnę zapach rybny, a latem truskawka lub (częściej) wanilia.
Na pozostałych zdjęciach nr 9, 10 i 11

pokazuję pozakładane już na przyponach włosowych pellet, kukurydzę gotowaną. Chcę jeszcze zaznaczyć, że pellet (może tylko niektóry) jest lepiej sprawdzić za ile czasu się rozpuści wrzucając go do wody w domu, Więc lepiej wiedzieć kiedy możemy mieć pusty haczyk lub włos i kiedy trzeba założyć nowy.
Na zdjęciu nr 12

pokaże inny sposób przechowywania gotowych przyponów. Te akcesoria kupione są w sklepie wędkarskim. Są to nr1 zwykła drabinka, do przyponów z żyłki, żyłkę zawsze można trochę naciągnąć. A do zapinania przyponów z plecionki, (która się nie naciąga), świetnie nadaje się drabinka nr 2. Są na niej sprężynki, które nam pomagają w jej założeniu.
Natomiast w piórniku z nr 3 można zapinać przypony z żyłki i z plecionki wbijając haczyki w specjalną gąbkę.
Na zdjęciu nr 13

jest ten piórnik otwarty z gotowymi przyponami. Jest też w nim miejsce na opisanie grubości przyponów. Jest estetyczny i praktyczny.
Pozdrawiam Bogdan.

[ Edytowany nie lis 25 2012, 08:07 ]
Powrót do góry
Dominik
nie lis 25 2012, 08:11

Używam dokładnie takiego samego pudełeczka jak na zdjęciach 1,2,3 jednak moje nie ma magnesu. Powiedz mi Bogdan czy ten magnes już był w tym pudełeczku fabrycznie czy to kolejne dzieło Twoich ulepszeń ?
Powrót do góry
Bogdan
nie lis 25 2012, 09:22

Ten magnes był już w pudełku, ale tylko w jednej połówce. Ale myślę, że można też samemu przykleić. Zastanawiam się skąd wziąść taki cienki. Jutro spróbuje trochę pokombinować i uciąć z grubszego.

[ Edytowany nie lis 25 2012, 09:24 ]
Powrót do góry
Bogdan
pon lis 26 2012, 08:00

Magnes jest bardzo twardy i mogą być problemy z jego cięciem, (jedynie szlifierką), ale poszperałem na allegro i okazało sie, że takie magnesy można kupić w cenie 1.80 zł za jedną sztukę:
http://allegro.pl/show_item.php?item=2792138709

Ale można też wykorzystać magnesy z ozdóbek przyklejanych na lodówkę, zdjęcie poniżej:

Do przyklejania magnesów proponuje klej dwuskładnikowy. Ja zawsze używam Poxipolu. Pozdrawiam Bogdan

[ Edytowany pon lis 26 2012, 08:03 ]
Powrót do góry
Dominik
pon lis 26 2012, 08:20

Z tym, że link, który podałeś Bogdan dotyczy aukcji z magnesami neodymowymi. Są to najsilniejsze magnesy dostępne na rynku a i bywają także niebezpieczne, gdyż są w stanie uszkodzić wszelką elektronikę jak telefon komórkowy np. Mam jeden taki magnes nieco większy niż na tej aukcji i jego siła jest naprawdę imponująca. Używam go do wyławiania metalowych rzeczy jak mi coś z pomostu wpadnie do wody.

Myślę że do pudełka z haczykami wystarczy taki zwykły jak są przy ozdobach do lodówki Bo inaczej to pudełko z haczykami przyklejać się będzie nam do wszystkiego co metalowe
Powrót do góry
Paweł
pon lis 26 2012, 09:34
Zarejestrowany #31
A w jaki sposób i czym można ostrzyć kotwice i haki główek jigowych? Zauważyłem ostatnio że są coraz bardziej tępe, oraz niektóre wyrywane z zaczepów wręcz się delikatnie same ostrza powyginały. Próby wymiany kończą się najczęściej uszkodzeniem gumy.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Dominik
pon lis 26 2012, 12:04

U mnie prędzej zniszczy się guma niż stępi hak główki, ale to pewnie zależy od łowiska - jak jest kamieniste i twarde to haki tępią się bardzo szybko. Osobiście jestem zwolennikiem wymiany na nowe. Nigdy nie zaostrzymy tak dokładnie zużytego haka jak robią to w fabryce laserami. Jednak do ostrzenia w warunkach polowych powstały specjalne wędkarskie osełki o odpowiedniej gradacji. Dostępne w sklepie wędkarskim.

Ponadto ważne jest jak ostrzyć. Poprawne ostrzenie przedstawia poniższy rysunek.

Powrót do góry
Bogdan
pon lis 26 2012, 03:40

Ja nigdy nie kombinowałem, aby naostrzyć haczyk. Zawsze po wyciągnięciu około 20-25 ryb, (lub nawet rybek), szczególnie na zawodach wymieniałem go na nowy, nawet bez sprawdzania czy jest tępy czy ostry. Dlatego w tym temacie tak bardzo podkreślam, jak bardzo ważne jest przechowywanie i transport haków i haczyków.
Ale! Obecnie technika tak poszła do przodu, że można kombinować z tym ostrzeniem.
UWAGA!
Jeżeli! Haczyk jest ostry, to ryba nie poczuje ukłucia i nie wypluje przynety! Tak samo jak dostajesz zastrzyk, jeżeli igła jest ostra to nie czujesz ukłucia. Nie wierzysz ? Zapytaj się pielegniarki.

[ Edytowany wto lis 27 2012, 07:35 ]
Powrót do góry
Paweł
wto lis 27 2012, 09:25
Zarejestrowany #31
Haczyki przy łowieniu białorybu też po każdym wędkowaniu wymieniam - tu nie ma problemu. Bardziej mi chodzi o główki jigowe. Mam gumy i blachy na które szczególnie uważam. Niektóre mam od początku - czyli trzy lat. Nigdy nie posyłam je w nowe łowisko jako pierwsze - choć są w śród nich takie które ryby na oczy nie widziały ( , ale ja w nie wierzę że są ponadprzeciętnie skuteczne ... . Kotwicę przy blaszce też bez problemu można wymienić, ale przy gumie gdzie hak w niej siedzi od dłuższego czasu nie tak łatwo. Nie dość że mają zaraz za główką takie kołnierze/zadziory żeby guma się nie zsuwała to każda wymiana i próba włożenia nowego powoduje rozerwanie grzbietu ripperka - być może też dlatego że materiał z którego są wykonane też się starzeje. Dodatkowo zauważyłem że niektóre haki (oczywiście przy wspomnianych gumach) po uwolnieniu z zaczepu mają lekko odgięte/wygięte czubki. Szkoda mi je wywalać (najczęściej z gumą) choćby dlatego że to kosztuje, ale i jako śmieć jest niebezpieczne - ostry hak oraz ołów. Z tond moje pytanie.
A przy okazji mam jeszcze jedną kwestię która mi nie daje spokoju. Mianowicie co robicie ze starymi haczykami? Jak bezpiecznie je "zutylizować"? Bardziej mi tu chodzi o to że są to ostre przedmioty które mogą pokaleczyć ludzi zajmujących się segregacją śmieci na wysypisku. Ja próbowałem je ciąć na mniejsze kawałki, ale nie bardzo to wychodzi.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Bogdan
wto lis 27 2012, 04:28

Witam Pawle!
Ja bardzo rzadko "Błyskuje", ale ze względu na 45-letnią praktykę w swoim arsenale posiadam różne ciekawostki. I na zdjęciu poniżej pokaże, że haczyk na główce jigowej nigdy się nie stępi na zaczepie, bo przed zaczepem ochroni go specjalna osłonka, (strzałki czerwone).

Natomiast jeżeli chodzi o zabezpieczenie haka, przed wyrzuceniem go na złom, to na zdjęciu pokazuje jak go można zagiąć. I na pewno nie ukłuje się nim nawet malutki paluszek, bo tam się nie zmieści, strzałka niebieska. Hak kuty może będzie trudniej tak zagiąć, ale wtedy można złamać grot.

Pozdrawiam Bogdan.

[ Edytowany śro lis 28 2012, 06:07 ]
Powrót do góry
Idź do strony  [1] 2
Moderatorzy: admin, Dominik, Bogdan

Przejdź do:     Powrót do góry

Kanały informacyjne: RSS 0.92 Kanały informacyjne: RSS 2.0 Kanały informacyjne: RDF