Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]
[ ]
Menu główne
CzatBogdan
24 maj : 15:44Zbyszek
23 maj : 17:01
Tam to nie wiem ale u nas wszystko ok"


eryko4429
22 maj : 11:54
Siema


Marcin72
19 maj : 16:35
CO TAM


Anonimowy
12 maj : 16:19
Witam. Ktos cos moze poradzi co teraz na Narwi sie kreci?Nowe posty na forum
Re: Przynęta unosząca się nad dnem
W obecnym czasie to naprawdę bardzo trudno nadążyć...
Autor Bogdan
23 maj : 15:57

Re: Przynęta unosząca się nad dnem
Można też użyć pływającą kukurydzę potraktowaną at...
Autor Zbyszek
22 maj : 21:52

Re: Zawody wędkarskie
Piotrek spoko każdy zaczynał, nie zawsze na pudle!...
Autor Zbyszek
22 maj : 21:49

Re: Zawody wędkarskie
Ja na 70 startujących miałbym 71 ( sarkazm ) ale z...
Autor zibilbn
22 maj : 17:46

Re: Zawody wędkarskie
No i nie udało się. Dopiero 6 miejsce. Wygrały mal...
Autor Bogdan
22 maj : 12:48

Nowe komentarze
[Treści] Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  Dominik dnia 25 maj : 16:39
Kolejne pytanie z bazy na które nie ma jednoznaczn [więcej]

[Treści] Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  HuBerG dnia 25 maj : 15:14
Jakie są najlepsze rozmiary kulek proteinowych na [więcej]

[Treści] Jak złowić okonia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  Dominik dnia 19 maj : 23:27
Na okonia żywce łowię na podrywkę. Najlepsze są 4- [więcej]

[Treści] Jak złowić okonia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  duzyRak dnia 19 maj : 17:35
jakie gatunki ryb i jakiej wielkości najlepiej nad [więcej]

[Treści] Jak złowić sandacza - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  Bogdan dnia 18 maj : 19:44
Sandacz nie jest zbyt walecznym przeciwnikiem, ale [więcej]

Facebook

Data / Czas
 
Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady
Lin


Ciało lina jest wydłużone, pokryte drobnymi łuskami. Mają duże płetwy piersiowe i brzuszne. Płetwa ogonowa słabo wcięta. Ubarwienie ciemne, brunatnozielone. Lina chce złowić wielu początkujących wędkarzy, jednak nie zawsze się udaje. Trzeba pamiętać, że lin jest trudnym przeciwnikiem. Dorasta do 65 cm długości i 5kg masy.
Informacje

Lin jest stosunkowo często spotykaną rybą. Nie znaczy to jednak, że jest łatwy do złowienia. Poławiacze linów charakteryzują się niezwykłą cierpliwością. Dodatkowo emocji dodaje fakt iż lin jest nie lada wojownikiem. Potrafi zadziwić nie jednego swoją siłą, porywając mocny zestaw. Występuje w płytkich zbiornikach wodnych z mulistym dnem i bogato porośniętą roślinnością. W głębszych jeziorach zajmuje strefę przybrzeżną. Do pokarmu należą larwy owadów, drobne ślimaki, skorupiaki, szczątki roślin. Obecność lina w zbiorniku można łatwo stwierdzić obserwując wczesnym rankiem bąbelki na powierzchni wody i słuchając charakterystyczne cmokanie. Zjawiska te są wynikiem żerowania linów. Jest dość wytrzymały na małą zawartość tlenu i wysoką temperaturę wody. Jeśli chodzi o wybór konkretnego stanowiska, należy rozglądać się za niewielkimi oczkami pośród roślinności wodnej. Najchętniej liny gromadzą się w okolicy grążeli gdzie głębokość nie przekracza 2 metrów. Pośród takich oczek wodnych należy łowić.


Lin


Technika łowienia

Liny łowi się gruntówką i spławikówką . Wędzisko powinno być mocne i elastyczne od 3 - 5 metrów. Mocny kołowrotek z żyłką 0.20 - 0.25mm. Haczyk wytrzymały, kuty numer 6-10. Spławik nieduży, czuły i dobrze widoczny. Branie lina jest niezwykle delikatne i powolne. Potrafi bawić się przynętą minutami. Po zacięciu należy jak najszybciej odciągnąć go od roślin.


Łowisko lina

Łowisko lina


Przynęta

Najlepszą przynętą na lina są czerwone robaki i rosówki. Dorodnej rosówce nie przepuści żaden większy lin. Oprócz tego chętnie chwytają białe robaki, kukurydzę i gotowane ziemniaki.


Przynęta na lina


Zanęta

Połów linów bez wcześniejszego starannego nęcenia w odpowiednim miejscu, jest wykluczony. Jest to ryba niezwykle kapryśna. Sprawdzony sposób nęcenia to wrzucenie do uprzednio znalezionego oczka wśród grążeli, kilku wiader żółtego piasku lub darniny. Następnie na to należy sypać właściwą zanętę, złożoną z mułu zmieszanego z kawałkami rosówek, białych i czerwonych robaków. Można także dodawać ziemniaki.


Okres połowu

Liny lubią lato. Dużą rolę odgrywa pora dnia. Ryby te rozpoczynają intensywne żerowanie na godzinę przed wschodem słońca.


Zestawy na lina

Można używać najprostszego zestawu gruntowego lub spławikowego, które zostały przedstawione w artykułach "Grunt/Feeder" i "Spławik", jednak zmodyfikowane o bardziej wytrzymałą żyłkę i większy haczyk. Zwłaszcza jeśli zamierzamy łowić w bezpośrednim sąsiedztwie roślin. Daję one bowiem znaczną przewagę linowi podczas holu.


Zestaw spławikowy

Zestaw na lina


Zestaw feeder

Zestaw na linaOchrona i przepisy

Lin posiada wymiar ochronny wynoszący 25 cm. Okresu ochronnego nie posiada.Więcej o połowie lina w artykule "Sosnowy lin"

ZAPRASZAM DO ODWIEDZANIA I DYSKUSJI NA NASZYM FORUM. Doświadczeni wędkarze czekają na konkretne pytania i problemy, które będą mogli rozwiązać.

LINK DO FORUMKomentarze
Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyjakubgawrjołek |15 maj : 17:46
Komentarze: 1

Zarejestrowany: 13 maj : 20:28

Odpowiedz
Będę łowił blisko roślinności
Dzięki za radę.

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady rafcio |08 cze : 17:49
Gość


Odpowiedz
A ja słyszałem że zapomniana przynęta na lina to przerośnięta słonina zeszklona na suchej patelni pokrojona w małą kosteczkę

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |08 cze : 18:29
Komentarze: 341


Odpowiedz
rafcio! Słyszeć można bardzo, na prawdę bardzo dużo. Ale jak sam nie sprawdzisz takiej , czy innej metody to nigdy się nie dowiesz co jest najlepsze. My z Dominikiem staramy się opisać tylko swoje własne doświadczenia. Bardzo dzielnie pomagają nam już inne osoby. Dzięki im za to.


Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradykincle9 |08 lip : 16:01
Komentarze: 5

Zarejestrowany: 08 lip : 15:38

Odpowiedz
najlepiej łowić liny na kanapkę np:kuku,czerwony najlepiej dociążyć tylko 90% do ciężaru spławika liny dobrze biorą w roślinności wodnej na muł, trawa wycięta i wrzucona do wody itp. połamania kija

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |08 lip : 19:22
Komentarze: 341


Odpowiedz
Paweł! Proszę, rozwinąć to zdanie,Cytuje:

najlepiej dociążyć tylko 90% do ciężaru spławika liny dobrze biorą w roślinności wodnej na muł, trawa wycięta i wrzucona do wody itp.

i przybliż wszystkim Twój sposób na złowienia lina.


Odp: Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradykincle9 |09 lip : 14:49
Komentarze: 5

Zarejestrowany: 08 lip : 15:38

Odpowiedz
jak mówiłem najlepiej dociążyć 90% śrutu bo liny biorą delikatnie np jak masz splawik 3,5g do śrutu dajesz nie całe3g i rzucać tam gdzie jest na dnie dużo roślin

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradykincle9 |09 lip : 15:06
Komentarze: 5

Zarejestrowany: 08 lip : 15:38

Odpowiedz

lin to płochliwa ryba dlatego trzeba być cicho żeby ją złowić
Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyKolo |23 lip : 20:48
Komentarze: 7

Zarejestrowany: 23 lip : 18:06

Odpowiedz
a spławik 8g może być???

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |24 lip : 07:20
Komentarze: 341


Odpowiedz
Lina łowimy przy roślinności, więc nie trzeba daleko zarzucać zestawu. Polecam spławik o mniejszym ciężarze. dodam jeszcze, że do spławika 8g musisz dać co najmniej 7g ołowiu, a tak jak kolega kincle9 napisał, że lin to płochliwa ryba i ten ołów mógłby być przeszkodą lub nawet "straszakiem" w pobieraniu przynęty z haka.


Odp: Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyKolo |24 lip : 09:21
Komentarze: 7

Zarejestrowany: 23 lip : 18:06

Odpowiedz
Aha dzięki dziś idę na rybki może coś się uda złowić .Pozdro

Odp: Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyzibilbn |07 maj : 15:59
Komentarze: 3

Zarejestrowany: 07 lut : 10:45

Odpowiedz
Ale możesz dać łezkę 6g i nie trzeba ładować tyle śrutu

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady Rafcio |11 sty : 21:58
Gość


Odpowiedz
Jak coś to nie jestem autorem pierwszego postu. Ja opisuje tylko własne metody których używam co sezon. Wiec z tym postem moja postać nie jest związana w jaki kolwiek sposób. Ja lina łapie na rosówkę na spławik o wyporności ok. 2g, haczyk to 6 przypon jak najcieńszy by lin nie wyczuł lub dlatego bo lubię łapać na cienkie zestawy i z finezja. Pozdrawiam

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyAlbertk1990 |12 maj : 19:37
Komentarze: 5

Zarejestrowany: 28 lip : 14:51

Odpowiedz
Witam.
Nie mam pojęcia gdzie mogę założyć nowy temat więc spytam się tutaj. Jak panowie idą połowy? Chodzi ktoś nad wodę ostatnio? Ja zacząłem chodzić sobie jakoś po Wielkiej Nocy nad większy dołek. Nie zawsze są brania. Bywa tak, że i przez cały dzień nic nie weźmie ale bywają też owocne dni. Jakoś pod koniec kwietnia jednego dnia nałapałem mnóstwo karasi. Może i byłyby jeszcze nie wymiarowe ale pobijam swoje rekordy. Następnego dnia zepsuła się pogoda. Bywały chłodne i czasem deszczowe dni ale i pojawiały się czasem słoneczne ale tak czy siak nic nie brało. Nawet okolicznym wędkarzom. Jakoś na samym początku maja pewnego dnia zaczęły brać koluchy. Również pobiłem samego siebie. To było pod wieczór. Zachodzące słońce, lekki wiatr ale w miarę ciepło ale prawdziwy okaz się trafił jakoś w czwartek. Postawiłem sobie spław z gruntu w okolicach 2m głębokości. To było gdzieś w okolicach 14.00. Minęło z 10 minut od zastawienia i ciachnąłem pięknego lina. Mało co mi bata nie połamało gdy go wyciągałem. Niestety nie dałem rady go zmierzyć (a wagi nie mam), dlatego mogę wstawić zdjęcie. Warunki: Wiatr wiejący od północnego zachodu, ciśnienie blisko 1000 hpa. Wiatr spory bo duże fale były. Zauważyłem, że lepsze brania są gdy przygrzewa słońce, oraz gdy faluje woda. Łowię w tej chwili na stałym łowisku rzucając najczęściej w grążele. Metody połowu: Spław - w miarę dobrze biorą, grunt (sprężynka) - przez cały dzień do wieczora totalnie pusto. Dodam jeszcze, że nabyłem nowe kije firmy mikado. Bardzo mi się podobają, tylko trochę zaczynam żałować zamiany z bata 4 metrowego na 3 metrowy. To chyba będzie na tyle. Zamierzam niedługo zacząć bardziej eksperymentować oraz notować poczynania.

Pozdrawiam

Odp: Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady Nikki268 |19 maj : 14:45
Gość


Odpowiedz
Bat najlepszy to 6mb,ewentualnie 5.

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |13 maj : 13:04
Komentarze: 341


Odpowiedz
Albert! O wyprawach wędkarskich pisz tutaj:

Jak było dzisiaj na rybach

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady milosz943 |14 maj : 21:35
Gość


Odpowiedz
chłopaki normalny przypon sie daje?

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |14 maj : 21:43
Komentarze: 321


Odpowiedz
Nie za bardzo rozumiem pytania? Wyjaśnij co masz na myśli pisząc normalny przypon

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady milosz943 |14 maj : 22:04
Gość


Odpowiedz
jestem początkującym 15 latkiem słyszałęm coś o żyłkach przyponowych i przyponach, oraz mam jeszcze jedno pytanie jutro z rana jadę na ryby i nie zdążę kupić cieńszej żyłki mam 0,30 czy założenie przyponu o grubości 0,20 lub 0,15 mi coś da ?

POZDRAWIAM.

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |14 maj : 23:01
Komentarze: 321


Odpowiedz
Jak nie masz innej żyłki to możesz użyć tej 0,30 choć jest bardzo gruba, przypon jak najbardziej może być taki jak napisałeś. Przypon jest obowiązkowym elementem zestawu. W Twoim przypadku to już w ogóle, bo na 0.30 nie zawiążesz dobrze małego haczyka.

Polecam też przeczytać ten artykuł: LINK

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyAlbertk1990 |21 maj : 20:08
Komentarze: 5

Zarejestrowany: 28 lip : 14:51

Odpowiedz
Okej dzięki Boguś za podpowiedź. Nie siedzę, nie przeglądam ciągle forum więc nie wiedziałem. Następnym razem opiszę wyprawę w tamtym linku

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady Eryx2001 |02 lip : 22:54
Gość


Odpowiedz
Chłopaki mam pytanko co do zajęty jakie polecacię i takie rady na przyszłość

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyZbyszek |03 lip : 13:06
Komentarze: 158

Zarejestrowany: 23 mar : 16:23

Odpowiedz
Skuteczna zanęta linowa

- bułka tarta 0,2 kg
- kasza kukurydziana 0,2k g
- płatki owsiane górskie 0,2 kg (zmielone)
- wiórki kokosowe 0,2 kg
- kolendra 10 g
- zapach waniliowy 1 łyżeczka
- kasza manna 0,2 kg
- 1/2 puszki przetartej przez sito kukurydzy
- opcjonalnie atraktor na lina lub płoć

W wiadrze lub w pojemniku o szerokim dnie należy połączyć wszystkie składniki. Mieszamy je ze sobą dolewając stopniowo wody. Teraz całość przecieramy przez sito wędkarskie i możemy przystąpić do formowania kul. Im lepszej jakości wykorzystamy składniki tym lepiej.
Bułkę tartą najlepiej przyrządzić samemu. Suchą bułkę wsadzamy na kilka minut do piekarnika i kiedy lekko się przyrumieni mielimy.

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradypyniek45 |05 sie : 10:05
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 16 lip : 10:04

Odpowiedz
ja łowie liny na haczyk 8 i spławik 2 gram a dociążenia mam 1,9 grama

Odp: Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyZbyszek |05 sie : 13:42
Komentarze: 158

Zarejestrowany: 23 mar : 16:23

Odpowiedz
Jeżeli skutecznie, to gratulacje! Każda metoda jest dobra jeżeli prowadzi do celu, czyli przechytrzenia tej pięknej i ostrożnej ryby

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyPujol5 |23 wrz : 15:43
Komentarze: 43

Zarejestrowany: 10 kwi : 21:39

Odpowiedz
zanęta fajna pewnie się sprawdza lecz ja słyszałem że jak lina nie ma na danym stanowisku to choćby niewiem co nie podpłynie do zanęty

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |27 wrz : 02:55
Komentarze: 321


Odpowiedz
Nie wiem gdzie słyszałeś taką tezę ale to nieprawda. Liny można nęcić tak jak wszystkie ryby spokojnego żeru. Oczywiście ważny jest dobór łowiska i miejsca, bo nęcęnie lina w dołku o głębokości 20 metrów nie ma sensu, ale nie jest tak że lin nie podpłynie do zanęty, którą podamy we właściwym miejscu.

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyPujol5 |27 wrz : 09:13
Komentarze: 43

Zarejestrowany: 10 kwi : 21:39

Odpowiedz
ja to słyszałem w filmie wędkarskim Taaaka ryba

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyPujol5 |02 paź : 21:35
Komentarze: 43

Zarejestrowany: 10 kwi : 21:39

Odpowiedz
lepiej go łowić w nocy czy w dzień na takim stawie.Jaką zanęte polecacie w sklepie lepiej kupić czy zrobić własną

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |02 paź : 22:23
Komentarze: 321


Odpowiedz
Najlepiej wcześnie rano. Co do zanęty to uważam że zawsze lepiej zrobić samemu, zwłaszcza jeśli zamierzasz nęcić długotrwale co przy połowie lina jest wskazane. No chyba że na tym stawie jest bardzo dużo linów wtedy można sobie darować i łowić z marszu.

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyPujol5 |03 paź : 15:40
Komentarze: 43

Zarejestrowany: 10 kwi : 21:39

Odpowiedz
Właśnie nie ma bardzo dużo podał byś jakiś dobry przepis na taką zanętę.


Pozdro

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |03 paź : 16:48
Komentarze: 321


Odpowiedz
ZANĘTY

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady Lio |22 gru : 23:17
Gość


Odpowiedz
Ja na lina używam smukłego lekkiego spławika.Przynętę kładę na dnie,wtedy spławik jest lekko pochylony.Branie lina wygląda wtedy tak:spławik kładzie się na wodzie,wtedy wiem,że lin bierze przynętę.Kiedy spławik zaczyna "odjeżdżać",wtedy zacinam.Często też można zauważyć delikatne drgania spławika tzn.że lin próbuje naszej przynęty,nie należy w tym czasie zacinać

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradybarszczu112 |29 gru : 08:45
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
W tym roku holowałem fajnego złociaka spioł mi się przy samym pomoście właśnie z gruntu, rzeka Rządza, tam właśnie będę musiał sosenką zanęcić.

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyszczupak |30 gru : 19:31
Komentarze: 9

Zarejestrowany: 09 cze : 10:25

Odpowiedz
Dzięki za rady

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady Anonimowy |11 maj : 21:02
Gość


Odpowiedz
Siemanko u mnie jest mały staw to łowić na splawik czy spiralkr aha i chciałbym zapytać o brania lina na splawil w jakim momencie zaciągnąć

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |12 maj : 00:10
Komentarze: 321


Odpowiedz
Na spławik to rozumiem ale tą drugą metodę to nie bardzo wiem o co chodzi, możesz rozwinąć? Lin na spławik bierze delikatnie i spokojnie. Spławik powoli odpływa w bok i się zanurza, lub wykłada jeśli łowisz z dna.

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady syn wędkarza |20 maj : 18:18
Gość


Odpowiedz


wczorajsza zdobycz taty złowiony na czerwonego robaka piękny lin ponad 3 kg.

Odp: Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady syn |20 maj : 18:19
Gość


Odpowiedz
http://ifotos.pl/z/wwqnwas

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady solf |05 cze : 20:49
Gość


Odpowiedz
Kumpel sprzedał mi patent.Na przypon zakłada czarną plecionkę 0,04 albo 0,03 i jak na razie mi też mi się sprawdza na moim zbiorniku.

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |05 cze : 21:46
Komentarze: 341


Odpowiedz
Ja stosuję plecionkę 0.04, białą i w wodzie całkowicie niewidoczną. Dodam, że na ten przypon i haczyk nr 18 udało mi się wyholować jazia 42 cm o wadze 0.87 kg

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady Andrzej67 |09 cze : 11:43
Gość


Odpowiedz
Koledzy, ciekawy i fachowy artykuł opublikował ostatnio Daniel Sypniewski na łamach portalu Wedkarstwo Moja Pasja

http://www.wedkarstwomojapasja.pl/lowimy-liny-namierzyc-prosiaczka

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, porady mmm |14 lut : 18:22
Gość


Odpowiedz
Czy nastawiając się na połów dużego lina lepiej jest łowic go z gruntu na feeder czy zwyczajnie spławikówką

Jak złowić lina - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |14 lut : 19:09
Komentarze: 321


Odpowiedz
Wszystko zależy od łowiska, jego charakteru i dostępu do niego oraz rodzaju dna a także preferencji wędkarza. Nie ma tutaj reguły że dużego lina można złowić tylko na feeder lub tylko na spławik, obie metody są skuteczne w określonych warunkach.

Wyślij komentarz
Temat:
Nick:
Komentarz: