Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:

Zapamiętaj mnie

[ ]
Menu główne
Czat

Anonimowy
04 sty : 19:42
Poszukuję mapy batymetrycznej jeziora sarąg

Anonimowy
22 gru : 01:13
Witam czy mógłbym dostać/kupić mapę batymetryczna j Ruda Woda oraz Bartężka
jacek 2359@o2.pl
Pozdrawiam

Anonimowy
22 lis : 19:22
Witam, w jaki sposób mógłbym uzyskać mapę batymetryczną jeziora Brzeźno k. Brzeźna Mazurskiego? darek.buczynski@gmail.com

Anonimowy
17 paź : 19:32
Witam.
Czy mógłbym poprosić o mapę btymetryczną jeziora Świętego Szwaderki?

Anonimowy
11 paź : 16:15
Witam potrzebuje mape batymetryczna jeziora burdag .jesli ktos posiada to prosze o przeslanie dzieki jawor75@gmail.com

Nowe posty na forum
Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Witamy bardzo serdecznie Andrzeju i zapraszamy do ...
Autor Bogdan
20 sty : 13:19

Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Dzień Dobry, Bardzo dziękuję za przyjęcie do grona...
Autor Andrzej
20 sty : 12:48

Re: Jak złowić karpia ?
Ja już około 6 lat łowię na federka, ale trochę in...
Autor Bogdan
17 sty : 14:39

Miarka do mierzenia ryb
Zamówiłem w internecie miarkę do ryb samoprzylepną...
Autor Bogdan
17 sty : 12:53

Re: Jak złowić karpia ?
Bardzo dobry sposób na karpia. Metoda stała się je...
Autor Dominik
15 sty : 19:46

Nowe komentarze
[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  Bogdan dnia 21 lis : 07:27
Witam Damianie.Moim zdaniem stopery między śrucina [więcej]

[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  DamianSa dnia 21 lis : 00:00
Witam, czytałem że rozkładanie ciężarków na przykł [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Pablo dnia 25 paź : 16:50
Witam czy ma ktoś mapkę jeż czarnego w niesiolowic [więcej]

Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
reklama.domanski@wp.pl

Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
Witam.Czy mógłbym poprosić o mapę batymetryczną je [więcej]

Facebook

Data / Czas

Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Forum
<< Poprzedni temat | Kolejny temat >>   
Systemy oscylacji w kolowrotkach

Autor Odpowiedzi
Fishmaniak12
nie lis 16 2014, 04:04
Zarejestrowany #573
Witam

Chcialbym sie dowiedziec, jakie ma znaczenie system oscylacji w kolowrotku. Osobiscie do spiningu posiadam kolowrotek z systemem oscylacji S-Curve i jest w nim w sumie jedyna wada ze jak mam mocno dokrecony hamulec i zrobie odjazd to plecionka na szpuli zacznie sie charasterycznie przekladac, ale nie wiem czy jest to wlasnie wina oscylacji S-Curve. Slyszalem ze jest tez system oscylacji Worm-shaft czy tez slimakowy jakie zastosowanie maja te 2 systemy oscylacji jaki jest lepszy? Zauwazylem ze Worm-shaft jest ogólnie dostepny w drozszych kolowrotkach.
Powrót do góry
Bogdan
nie lis 16 2014, 04:46

Niestety dla mnie to jest nowość i w obecnej chwili nie wiem dokładnie o co chodzi z tą OSCYLACJĄ.
Owszem wiem, że kto nie uczy się i nie jest z nowinkami na bieżąco to nie tylko, że stoi w miejscu, ale na dodatek taki ktoś się cofa.
Ale w obecnej chwili jest tak gigantyczny postęp w technice, że trudno za nim nadążyć.

Powrót do góry
13Zbig
nie lis 16 2014, 05:03
GośćZ tego co pamiętam oscylacja czyli prościej mówiąc ruchy wzdłużne szpuli w czasie nawijania, jedna czyli wolne i takie same w przód i tył, układa żyłkę w miarę równo, ciasno zwój koło zwoju, szybko w obu kierunkach układa zwoje krzyżowo, co daje lepsze odprowadzenie wody i szybsze spadanie żyłki w czasie zarzucania, oraz mieszane szybko przód, wolno tył co daje połączenie ciasnego z krzyżowym! A teraz Worm-shaft metoda mieszana napędu rotora ślimakiem i posuwem szpuli ślimakiem krzyżowym o długim skoku, dlatego stosowana w tych drogich bo po pierwsze jest to napęd ślimakowy a ten kosztuje sporo, po drugie stosowane są dwie przekładnie ślimakowe więc sam rozumiesz, jest to mechanizm bardzo precyzyjny a do tego niezawodny to i kosztuje. A teraz wyjaśnienie S-Curwe jest to zmodyfikowany do tej pory prosty system posuwu osi ponieważ oś nie może ruszać się na boki, a jedynie góra-dół, wypust w kole zębatym przesuwa się w rowku wodzika, unosząc go i opadając za każdym obrotem. Wodzik przymocowany jest śrubką do osi i powoduje ruch posuwisty całej osi wraz ze szpulą. Do niedawna bardzo trudno było zsynchronizować ten posuwisty ruch z równomiernym nawijaniem linki, szczególnie w skrajnych położeniach. Rozwiązaniem tego problemu było takie wykonanie rowka w wodziku, aby ten "miękko" zaczynał i kończył posuw. Idealnym kształtem rowka okazał sie kształt litery "S", stąd kołowrotki z takim wodzikiem oznaczone są symbolem S Curve Oscillation System" To tak pokrótce!
Powrót do góry
Fishmaniak12
nie lis 16 2014, 05:54
Zarejestrowany #573
13Zbig napisał(a) ...

Z tego co pamiętam oscylacja czyli prościej mówiąc ruchy wzdłużne szpuli w czasie nawijania, jedna czyli wolne i takie same w przód i tył, układa żyłkę w miarę równo, ciasno zwój koło zwoju, szybko w obu kierunkach układa zwoje krzyżowo, co daje lepsze odprowadzenie wody i szybsze spadanie żyłki w czasie zarzucania, oraz mieszane szybko przód, wolno tył co daje połączenie ciasnego z krzyżowym! A teraz Worm-shaft metoda mieszana napędu rotora ślimakiem i posuwem szpuli ślimakiem krzyżowym o długim skoku, dlatego stosowana w tych drogich bo po pierwsze jest to napęd ślimakowy a ten kosztuje sporo, po drugie stosowane są dwie przekładnie ślimakowe więc sam rozumiesz, jest to mechanizm bardzo precyzyjny a do tego niezawodny to i kosztuje. A teraz wyjaśnienie S-Curwe jest to zmodyfikowany do tej pory prosty system posuwu osi ponieważ oś nie może ruszać się na boki, a jedynie góra-dół, wypust w kole zębatym przesuwa się w rowku wodzika, unosząc go i opadając za każdym obrotem. Wodzik przymocowany jest śrubką do osi i powoduje ruch posuwisty całej osi wraz ze szpulą. Do niedawna bardzo trudno było zsynchronizować ten posuwisty ruch z równomiernym nawijaniem linki, szczególnie w skrajnych położeniach. Rozwiązaniem tego problemu było takie wykonanie rowka w wodziku, aby ten "miękko" zaczynał i kończył posuw. Idealnym kształtem rowka okazał sie kształt litery "S", stąd kołowrotki z takim wodzikiem oznaczone są symbolem S Curve Oscillation System" To tak pokrótce!

Dobrze Zbigniew to tak po skrócie wiem juz co to jest ta oscylacja . Ale wspomnialem tez o moim problemie z plecionka. Kiedy dokrece mocno hamulec i zrobie odjazd plecionka zacznie sie slizgac po zwojach, nie jest to moze nic zlego (chyba, bo mam takie male wrazenie ze moge pokaleczyc wtedy plecionke). Ale moim pytaniem bylo wlasnie to czy to jest wynik oscylacji S-Curve i czy przy Wormshafcie nie bedzie tego problemu.
Powrót do góry
13Zbig
nie lis 16 2014, 06:33
GośćNie miałem nigdy tego problemu, ale Worms jest układem najbardziej optymalnego układania żyłki, połączeniem ciasnego i jednocześnie równomiernego układania więc chyba jak dotąd nic lepszego nie wymyślono Pamiętaj jeszcze o jakości plecionki, jeżeli jest śliska i jednocześnie nazbyt miękka to święty Boże nie pomoże, przy Karpiu potrafi się tak wbić, tak wcisnąć zwój w zwój że potem zarzucić ciężko! S Curwe eliminuje głównie brak układania żyłki przy krawędzi szpuli, bolączka niejednego kołowrotka, żyłka lub plecionka układa się pięknie na całej długości ale nie dochodzi do krawędzi szpuli! Dlatego jak patrzysz z boku widać wyraźnie że tuż przy brzegu brak jest z milimetra nawoju powoduje to że przy ciągnięciu ryby może się tam w to wolne miejsce wcisnąć plecionka lub żyłka i kłopot. Ma się takie wrażenie że wodzik na rotorze chodzi za krótko, ma za mały skok, jakby nie do końca, ja czasem zdejmowałem podkładkę z fibry która była na ośce pod szpulą (jak była naturalnie) i bywało że pomagało, ale nie przy każdym kołowrotku! Reasumując jak masz dobrą plecionkę, brak luzu wzdłużnego na szpuli, (sprawdź jaki jest, jeżeli minimalny to ok) oraz kasę na lepszy model to powinno pomóc!
Powrót do góry
Fishmaniak12
nie lis 16 2014, 07:10
Zarejestrowany #573
No, jezeżeli mogła by być to wina plecionki no to się nie dziwie. Wydaje mi się trochę przegrubiona. Mam jak narazię plecionkę SPRO 0.10 PE i wydaje mi się ona trochę przegrubiona chociaż dziwne. Ostatnio w tym moim Jaxonie miałem gamakatsu 0.12 i wydawała mi się cieńsza. To zsuwanie plecionki nie jest jakoś mocno irytującę i po następnym rzucie nic po tym nie widać a kołowrotek chciał bym mieć jaknajdłużej żebym nie kupywał nowy co sezon. Dobrzę no to dziękuję za pomoc Zbigniew może jak naprawde mi to zacznie przeskadzać to wymienie plecionkę albo kołowrotek
Powrót do góry
13Zbig
nie lis 16 2014, 07:51
GośćPrzed drastyczną decyzją o zmianie kołowrotka, sprawdź czy prześwit między rowkiem w rolce pokrywa się z rantem szpuli, jeżeli szpula jest wyżej to masz przyczynę, nawój nie dochodzi do samego końca, można to zaobserwować jak nawijasz nową żyłkę lub plecionkę, ja kończę jak jest jej na szpuli ok 1 mm od górnej krawędzi, czyli prawie na równo! Plecionkę nawijam (mimo szumnych zapewnień producentów że nie pije wody) po 15 minutowym moczeniu w misce z wodą, miska w wannie i nawijam bez napinania, sam opór wody wystarczy, średnim tempem, to nie bryzga i równo się układa, żyłkę też obowiązkowo z wody, z tą różnicą że bezpośrednio nie trzeba namaczać, tyle wody którą zasysa przy nawijaniu starczy. Układa się wtedy elegancko, nie za ścisło, potem procentuje to nad wodą
Powrót do góry
Moderatorzy: admin, Dominik, Bogdan

Przejdź do:     Powrót do góry

Kanały informacyjne: RSS 0.92 Kanały informacyjne: RSS 2.0 Kanały informacyjne: RDF